Kedi ve Köpeklerde Kısırlaştırma

Kısırlaştırma ne zaman yapılabilir?
Kısırlaştırma operasyonunu ergenliğe ulaştıktan sonraki her hangi bir dönemde yaptırabilirsiniz. İlk kızgınlıktan önceki kısırlaştırmalar meme tümörleri riskini azaltma açısından faydalıdır. Ayrıca bu dönemde operasyonlar daha kolaydır ve komplikasyon riski düşüktür.

Kısırlaştırma yaptırmadan kızgınlığı önleyebilirmiyim?
Evet hormon kullanarak kızgınlığı önleyebilirsiniz. Ancak bununda yan etkilerini ve geçici bir çözüm olduğunu göz ardı etmeyiniz. Hormon uygulamalarına 2 veya 3 kızgınlık dönemi yapıldıktan sonra mutlaka ara verilmelidir.
Kızgınlık döneminde kısırlaştırma yaptırabilirmiyim?
Çok zorunlu olmadığı sürece kızgınlık döneminde operasyondan kaçınılmalıdır. Çünkü bu dönemde operasyon sırasında kanama riski daha fazladır. Ayrıca bu dönemdeki hormonal düFourveti bozmak da fazla mantıklı değildir. Bu nedenle kızgınlık döneminin bitmesini beklemek daha yararlıdır.

Kısırlaştırmanın faydası varmıdır? Varsa nelerdir?
Dişi kedi ve köpekleri kısırlaştırmanın öncelikli yararı kızgınlık döneminin ömür boyu ortadan kalkmasıdır.
Bir daha petiniz kanama dönemi geçirmeyecek ve çiftleşme isteği ortadan kalkacaktır. Dönemiyle ilgili davranış bozuklukları, sinirlilik, ısırma, rahatsız edici inlemeler ve ulumalar, evden kaçmalar ve söz dinlememek gibi strese neden olan bütün problemler ortadan kalkacaktır. Dönemine bağlı olarak görülebilen erkek hayvanların tacizleri, hoş olmayan cinsel hareketler, sık idrar yapma gibi problemler bitecektir.
Diğer dişi hayvanlarla yaşanan kavgalar azalacaktır. Zamansız ve değişik ırklarla çiftleşmeler olmayacaktır.Yavru bakma ve sahiplendirmenin zorlukları yaşanmayacaktır. Kısırlaştırılmış hayvanların eğitimi ve uyumluluğu, kısırlaştırılmayanlara göre çok daha iyi ve kolay olmaktadır. Sağlık açısından meme kanseri riski, kısırlaştırılmış petlerde kısırlaştırılmamış olanlara göre çok düşüktür. Yumurtalıklar ve rahim alındığından bunlara ait kist, kanser ve iltihaplanma gibi olası riskler ortadan kalkacaktır. Özellikle ileri yaştaki kısırlaştırılmamış dişi petlerde yumurtalık kanseri, rahim iltihapları tehlikeli ve sık karşılaşılan problemlerdir. Maddi açıdan bakıldığında kısırlaştırma operasyonu ekstra bir gider olarak düşünülebilir. Oysa daha sonra yapmanız muhtemel olan birçok harcamayı ortadan kaldırmaktadır.

Kısırlaştırmanın zararı varmıdır. Varsa nelerdir?
Sağlıklı yapılan kısırlaştırma operasyonunun hiçbir sakıncası yoktur. Sadece operasyon sonrası oestrojen hormonunun azalması sonucu aşırı şişmanlık (Obesite) görülebilir. Bunu da uygun bir diet mama rejimi uygulayarak genellikle ortadan kaldırmak mümkündür. İleri yaşlarda kısırlaştırılan petlerde kısırlaştırılmayanlara göre daha fazla kemik erimesi görülebilir. Bununda tedavisi veteriner hekimin önereceği ilaçlarla gerçekleştirilir.

Kısırlaştırma hangi durumlarda sakıncalıdır?
Doğumdan hemen sonra veya yavrular sütten kesilmeden önce yapılan operasyonlar. Yalancı gebelik sırasında yapılan operasyonlar. Kızgınlık döneminde mümkünse operasyon yapmaktan kaçınılmalıdır Genel sağlık durumu uygun değilse operasyon yapılmamalıdır

Hamile bir dişiyi kısırlaştırabilirmiyim?
Evet kısırlaştırabilirsiniz. Ancak bu işlemi hamileliğin erken dönemlerinde yaptırırsanız daha uygun olur. Eğer bir zorunluk varsa gebeliğin son gününde dahi operasyon yaptırabilirsiniz.